🌸 Itt a tavasz, és vele együtt az akár 30% kedvezmény! A „Tavaszi játékok” kategóriában minden 15% kedvezménnyel + további 15% a kék címkés játékokra a VIRAGZAS kóddal. 🌸

Amikor az altatás örökké tart

A négy leggyakoribb alvásprobléma 1,5 és 3 éves kor közötti gyermekeknél

Végtelen altatás, sötétségtől való félelem vagy a nappali alvás bojkottálása – ezek mind előfordulhatnak a 18 és 36 hónapos kor közötti gyermekeknél.

Érzékeny fejlődési időszak

Ebben az életkorban a gyerekek minden érzékükkel szívják magukba az új ingereket. Egyrészt már sok mindent önállóan szeretnének megcsinálni, másrészt viszont sok dologhoz még szükségük van a segítségünkre és támogatásunkra. Emellett egyre többféle érzelmet is megismernek, ez bizony kihathat az alvásra és az elalvásra is.

A következő sorokban megnézzük ennek az időszaknak a leggyakoribb alvási problémáit, valamint tippeket adunk azok kezeléséhez. 

Amikor az altatás örökké tart

Ebben a dinamikus fejlődési időszakban a gyerekek olyan sok ingert és érzelmet gyűjtenek össze a nap folyamán, hogy azokat estére nem mindig tudják időben feldolgozni – ez meghosszabbíthatja az altatást. Szülők körében végzett, friss kutatásaim szerint a 2-3 éves gyerekek átlagosan 20-40 perc alatt alszanak el - egyeseknél ez rövidebb, de akár sokkal hosszabb folyamat is lehet. 

Mi van akkor, ha számotokra sokkal tovább tart, vagy kifejezetten nyugtalansággal jár? 

A leggyakoribb okok lehetnek pl. az esti képernyőidő (videók nézése), a nappali alvás hossza és időzítése, valamint az esti lefekvés időpontja.

Illessz be egy új rituálét az esti rutinba, például különféle érzékszervi játékokat, amelyek segítik a koncentrációt és ellazulást.

 

HU 1
HU 2

Az alvás sehol sincs

A késő esti elalvás szintén gyakori probléma ebben az időszakban. Kutatások szerint a 2-3 éves gyerekek ebben az időszakban éjszakai baglyokká válhatnak, és később alszanak el, mint korábban. Ez gyakran azért történik, mert napközben még aludniuk kell, de az általános alvásigényük már alacsonyabb. Ezért a nappali alvással az esti alvás is eltolódik. Az átlag 20:00 és 21:00 között alszik el, de figyelmet igényel, ha a gyermek nagyon korán kel és nagyon későn fekszik (pl. 6:00-kor kel és 22:00 után alszik el). Vagy ha az esti lefekvés folyamatosan egy későbbi időpontra, 22:00-ra, 23:00-ra vagy még későbbre tolódik, és ez a baba nyugtalanságával vagy éjszakai ébredésével is összefügg.

Az egyik leggyakoribb ok a nappali alvás iránti igény változása lehet. Egyes gyerekek ekkor kezdik elhagyni a nappali alvást. Ennek azonban több oka is lehet. Gyakran az egyik a túl hosszú és gyakori képernyőnézés, ami a kutatások szerint befolyásolhatja alvásunk hosszát és az elalvást. Ezenkívül a bioritmus felborulása is szerepet játszhat.

Próbáljátok ki társasjátékokat vagy közös könyvolvasást az esti rituáléba építeni, ami segít a gyermek idegrendszerének megnyugtatásában.

Félelem a sötétségtől

A lefekvés elhúzódását és az esti nyugtalanságot gyakran a sötétségtől való félelem is okozhatja. A kutatások szerint ez a félelem általában 2 éves kor körül jelenik meg először, és 4-6 éves kor között tetőzik.

A sötéttől való félelem nagyon gyakori és természetes, és leggyakrabban a fantázia fejlődésének időszakában fordul elő. Azonban minden baba másként érzékeny az éjszakai félelem ezen szakaszára. Hogyan ismerheted fel, ha a gyermeked fél a sötéttől?

Egyes két év körüli és idősebb gyerekek már el tudják mondani vagy körülírhatják, hogy félnek. Másokon pl. észrevehető, hogy nyugtalanok lesznek este, amikor lekapcsoljátok a villanyt, nehezen tudnak elaludni, és át akarnak menni egy másik szobába, ahol több a fény. Erősebben igényelhetik a jelenlétedet, és gyakrabban ellenőrzik, ott vagy-e mellettük. Éjszaka felébrednek, és sírnak.

Az éjszakai lámpa fényénél próbáljátok ki a lefekvés előtti közös játékot (megváltoztatja a gondolatokat és az érzelmeket) vagy masszázst.

HU 3
HU 4

A nappali alvás kihívása

Az életkor előrehaladtával a gyermek nappali alvásigénye is változik. 18 hónapos és 3 éves kor között a baba szívesen fedez fel mindent, amit az új készségek nyújtanak számára. Így gondot okozhat neki, hogy fáradtsága ellenére lefeküdjön a nap közepén, és befejezze a játékot, a felfedezést és a szórakozást. Máskor az alvásigény egyszerűen megváltozik. 

Egyes gyerekek egy délutáni alvásra állnak át, míg mások már 2 éves kor körül elkezdik elhagyni a nappali alvást.Kutatások szerint a gyerekek leggyakrabban 2 és 5 éves koruk között hagyják abba a délutáni alvást. Egyeseknél azonban korábban is bekövetkezhet ez.

 



Innen tudhatod, hogy a gyermeked már nem igényli a nappali alvást:

- nagyon hosszú ideig tart, mire sikerül elaltatni nappal 

- a nappali alvás miatt az esti altatás egyre később sikerül 

- ha napközben nem alszik, délután is éber, jelentősebb hangulatingadozás vagy nyűgösség nélkül. Tömören: jól bírja, csak egy kis fáradtság jelentkezik késő délután.

- ha napközben nem alszik, az nem ront az éjszakai alvásán. 

- a gyermek nappali altatása nagyon sokáig tart, mégis nagyon nyugtalanul vagy rövid ideig alszik (ez utalhat arra, hogy csökken a nappali alvás iránti igénye).

A nappali alvás elhagyása egy nagy változás, és időre van szükség, hogy a gyermek szervezete alkalmazkodjon hozzá. 

Gyors tipp kipróbálásra:

Közös napközbeni rituálé – az alvás helyett pihenhettek együtt, például rajzolással, kirakózással vagy gyurmázással. Remek választás lehet a szerepjáték, a festés vagy a kreatív alkotás is.

A cikk szerzője:

Mgr. et Bc. Lenka Medvecová Tinková

Lenka Medvecová Tinková orvosi antropológus, három gyermek édesanyja, a ProsimSpinkej cseh alváskutatási projekt alapítója. Szakmai és gyermekkönyvek szerzője az alvás témakörében, valamint a brit Durham Egyetem Parent Infant Sleep Centre kutatójaként az 1–3 éves gyermekek alvási szokásait vizsgálja.

lenka medvedcová